ספורטאים מנצחים בעולם הקנייתי: האם זה בגנים או האם זה בכסף?

/
/
/
332 Views

בכל משחקי אולימפיאדת הקיץ, דבר אחד צפוי: מרוצי המרחקים הבינוניים והארוכים ישלטו על ידי ספורטאים קנייתים. הדיון יימשך אז: מה יש לקנייתים האלה? שוב יונחו תיאוריות מדוע הן תמיד מנצחות.

הדומיננטיות ביותר מבין התיאוריות לגבי הסיבה שהם מנצחים הן: זה בגנים שלהם, הם חונכו בגובה ובכך קיבלו "אימון חמצן", הם רצים לבית הספר וממנו ולכן מתחילים להתאמן מוקדם ושזה רק דרך לצאת מהעוני.

יש די הרבה ספרות בנושא זה ונעשו בו מספר מחקרים מדעיים. עם זאת, אף אחד מהמחקרים מעולם לא אמר סופית למה ספורטאי קניה תמיד מנצחים.

אין ספק ששילוב של כל הגורמים שהוזכרו קודם יחד עם אימונים רציניים יניבו תוצאות טובות. אבל איזה אחד מהגורמים הללו תורם הכי הרבה לביצועים יוצאי הדופן של ספורטאים קנייתים?

לפני שנכנסים לגורמים, אולי כדאי לציין שרוב רצי המרחק הקנייתים מגיעים מקהילת קלנג'ין בקניה.

כקנייתי שחי ברמות קניה כל חיי, אני מניח שהגורמים מדורגים כדלקמן לפי סדר חשיבותם יורד. דרך לצאת מהעוני, זה בגנים שלהם, לרוץ לבית הספר וממנו, לגדול בגובה.

דירוג אלו מבוססים על התצפיות הבאות. מחוז ננדי בקניה הוא בקושי המקום הגבוה ביותר בו חיים אנשים בקניה. Kapsabet בננדי נמצאת בגובה 6499 רגל בעוד טאמאו עיירה אחרת בקניה נמצאת בגובה 7229 אך מעט מאוד אתלטים מגיעים מטימאו. כמו כן, ישנם מקומות רבים אחרים בעולם שבהם אנשים חיים בגבהים גבוהים יותר מזה של קפסבת.

ריצה לבית הספר ובחזרה ממלאת ללא ספק תפקיד בהכנת ילדים צעירים לקריירות בסופו של דבר באתלטיקה. אבל ילדים במרו, קניה שנמצאת באותו גובה כמו קפסבט, רצים מדי יום לבית הספר וממנו. אז ריצה לבית הספר ובחזרה לא תסביר את ההבדל בין Meru לקספסבת בהפקת ספורטאים.

נראה שיש סיבה להאמין שחלק מהקבוצות האתניות מוכשרות באופן טבעי להצטיין בענפי ספורט מסוימים. רק תראה איך הספרדים ובני הדודים הברזילאים שלהם מטרידים את כולם בכדורגל. בקניה, הגורם היחיד שהקלנג'ינים, המהווים את עיקר הרצים הקנייתים, לא חולקים עם שאר הקנייתים הוא שהם קלנג'ינים. לכן, נראה שיש סיבה מספקת להאמין שהצלחתם נעוצה לפחות בחלקה אך די משמעותית באתניות שלהם.

ישנם קלנג'ינים רבים שגרים במרכזים עירוניים בקניה. הקלנג'ינים האלה עם הגנים, הגובה והכל כמעט ולא מייצרים ספורטאים בעלי מוניטין. בטח שהילדים שלהם לא רצים לבית הספר וממנו, אבל חשוב מכך לילדים שלהם מובטח השכלה אקדמית ועשויים להיות עבודה לאחר הקולג'. כמות האימונים והמאמץ שהאצים הקנייתים השקיעו כדי להפוך למנצחי עולם היא פשוט פנומנלית. בטוח שלספורטאי כנראה יהיה יותר כסף מבחור המכללה בסופו של דבר, אבל מה שצריך לא שווה את זה עבור אדם שיש לו "דרכים אחרות לצאת מעוני". בשנות ה-60 Kipchoge Keino אולי היה מנצח כי היו לו גנים של קלנג'ין. כיום הגנים של קלנג'ין בהחלט נעזרים רבות בנוכחותם של מכוניות 4X4 ואחוזות גדולות בכפרים בבעלות ספורטאים שאחרת היו עוסקים בעיבוד אדמה תמורת 2 דולר ליום.

ההצלחה של הרצים הקנייתים כיום קשורה אפוא יותר לפסיכולוגיה ולא לפיזיולוגיה ויותר לגישה ולא לגובה.Source by Kamau Kimindiri

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.blogthenticity.com All Rights Reserved